F klavye önemsiz demek Türkçe de önemsiz demek.

99 defa okundu Yorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Geçen gün haberturk.com.tr’den sordular, cevap verdim. AKP’nin bilgisayar üretici ve ithalatçılarına F klavyeyi tüketiciye bir seçenek olarak sunma şartı getirecek düzenleme girişimini alkışlıyorum.

F klavyeyi geri kazanmak için belki çok geç kalınmış bir karar ama standartlara sahip çıkmama huyumuz yüzünden Türkçe alfabemizi sonsuza kadar kaybetme tehlikesine karşı çok önemli de.
Türkçe F klavyenin önemini birkaç yıl önce epey bir tartışmıştık medyada. TBMM’de Meclis Araştırma Komisyonu’nda da çıkıp işin önemini anlatmaya çalışmış, karşımda çok ilgili bir komisyon bulunca şaşkın bir sevinç de yaşamıştım. Komisyon F klavye kullanımına zorunlu standart getirilmesi yönünde bir rapor hazırlamış, ancak hükümet değişince bu rapor unutulmuştu.

Daha doğrusu unutuldu sanmıştım. Meğer unutulmamış. Hükümetin bu yolda nihayet somut bir adım atacağını beyan etmesi çok sevindirici.

Türkçe F klavye, layıkıyla korumadığımız zaman kendi standartlarımızı, kendi değerlerimizi ne kolay kaybedeceğimizin bir simgesi. Çünkü F klavye bir Türk araştırmacısı İhsan Sabri Yener’in araştırma geliştirme çalışmalarının ürünü olarak çıkmış ve bilgisayarların hayatımıza girmeye başladığı yıllara kadar yaygın kullanım alanı bulmuş bir standart. Ancak Sanayi Bakanlığı bu standarda sahip çıkmayıp, uyduruk Türkçe Q klavyenin ithaline ve satışına göz yumunca, tüketicinin bilinçsizliğinden yararlanan üretici ve tüketiciler üç kuruşluk kâr uğruna millete uyduruk Q klavyeyi pompalayıp, F klavyenin köküne kibrit suyu dökmüşler.

Şu anda aynı tehlike bizi cep telefonlarında ve taşınabilir diğer cihazlarda bekliyor. F klavyeyi sadece bilgisayarda zorunlu hale getirmek yetmez, klavyesini dokunmatik ekranında taşıyan cihazlar dahil tüm klavyeli elektronik aletlerde F klavye zorunlu standart haline getirilmeli.

Eğer bu zorunluluk getirilmezse kullanıcılar “ğ, İ, ı, ü, ş” gibi harfler yerine aksak karşılıkları olan “g, I, i, u, s” harflerini kullanmaya öyle alışacaklar ki, tıpkı şimdi “dokunmayın Q klavyeme” diye tutturanlar gibi “karışmayın nasıl yazdığıma” diye yaygara kopartanlar da çoğunluk olacak.

Yurtsan Atakan

Yorum Yaz