RÖPORTAJ

Hakimiyet Gazetesi'nde yayınlanan röportaj içeriğini paylaşmak istedim. Saygılarımla...

Seçimlerde neden aday olarak yer almaya karar verdiniz?
1. Amacım: Mesaj vermek
2. Amacım: Gönlü milletinin ve devletin sevgisiyle atan herkesle sinerji oluşturabilmek.
Mesajınız Nedir?
Klasik siyasete karşı bir tavır, milletin kendi vekilini seçebileceğini gösterebilmek, ayrıca seçilmeden de hizmet verilebileceğini anlatmak.
Bu sorunuza bir hikayeyle cevap vermek istiyorum.
Hz. İbrahim’in ateşe atıldığını duyan bir küçük kuş, gagasına bir damla su alıp, geldi ve ateşi söndürmek için o bir damla suyu ateşin üzerine bıraktı.
Hz. İbrahim ona dedi ki:
“ Kuş kardeş! Kanatlarına dikkat et! Hem senin gagandaki su bu ateşi söndürmeye yetmez. Kaldı ki sonunda Yüce Rabbimin dediği olur.”
Buna karşılık, o mübarek kuş şöyle cevap verdi:
“Ben de bunun böyle olduğunu biliyorum. Fakat istedim ki, safım belli olsun.”
Biz, Nemrutların yaktıkları fitne ateşlerine odun taşıyanlardan değil; masum ve hasbi insanların kurtulması için o ateşe su taşıyanlardan olmaya bakalım!
Şu an dünyada yanan ve yakan bütün ateşlere…
Sinerji Nasıl Oluşturulacak?
Genel başkanın, il başkanının, paranın ve gücün değil sadece milletimizin vekili olmayı hedefleyen bir adaya göstereceğiniz teveccüh ve destek, sinerji oluşmasını sağlayacak, seçimlerden sonra da elde edilen verilerle raporlar hazırlanarak, ilgili mercilere sunulacak ve genel kulda tartışılacak konulara yön verme, kanun tekliflerinin çıkması konusunda çalışmalar yapma, yazılı ve sözlü önergeleri yönlendirme çalışmaları yürütülecektir.
Bağımsız Adaylığınızı Açıklayarak Ezber Bozmaya Çalıştığınızın Farkında mısınız?
Evet. Bu bilinçle çıktığım yolda destek veren herkese teşekkürlerimi sunmak isterim. Bugüne kadar milletvekili aday adayları dahi, geçmişte belediye başkanlığı yapmış ya da aday olmuş, sendikalarda yöneticilik yapmış, maddi gücü yüksek olduğu için seçimlere 1-2 milyon bütçe ayırabilen ya da parti tarafından kabul edilmiş, genel başkan tarafından tasvip edilen ve işaret edilen kişilerden oluşuyordu. Aday olanların ve sonrasında ise milletvekili olarak görev yapanların durumunu ise zaten biliyoruz. Milletvekillerinin büyük bir çoğunluğu bir holdingi, bir grubu ya da aşireti temsil etmektedir. Bu tanımın dışında kalanlar ise ya çok azdır, ya da seslerini duyuramamaktadırlar. Zaten seçimlerden sonra parti değiştirme, partiden istifa etme gibi durumlar da menfaat çatışmaları sebebiyle yaşanmaktadır. Bu bilgiler ışığında, adaylığımı açıklamamda tek hedefim, milletimin vekili olmaktır. Bir grup ya da zümreyi temsilen aday olmadığımı açıkça ifade etmek isterim.
Milletvekilinin görevi nedir?
Milletvekili, sadece seçildiği bölgenin değil tüm Türkiye’nin sorunlarıyla ilgilenmek zorundadır. En az bir alanda uzmanlığı bulunmalıdır. Yazılı ve sözlü önergeler sunar, genel kurulda söz alır, kanun tekliflerinin hazırlanması aşamalarında görev alır, ülkemizin menfaatleri için çalışmalar yapar. Kanunlarımızda da, "Seçimler sonucunda TBMM’de temsil hakkı kazanan milletvekilleri seçildiği ilin ya da bölgenin seçmenlerini değil tüm milleti temsil eder." İfadesi yer alır.
Şu Anda Hangi Görevleri İfa Etmektesiniz?
- Türk Ticaret Net, E-Ticaret Uzmanıyım.
- Humcon Yönetim Danışmanlık firmasında e-ticaret konusunda firmalara danışmanlık yapıyorum.
- Bilimsel Çalışma, İletişim ve Gelişmeleri Destekleme Derneği yönetim kurulu üyesiyim.
- Türkiye'de F Klâvye üzerine faaliyet gösteren İntersteno Türk üyesiyim.
- İnternet Klâvye Şampiyonası, Türkiye 7.si, Kayseri 1.siyim.
- Aktüel İnternet Sosyal Medya Müdürlüğünü yürütüyorum.
- Ayrıca, HT Bilişim Eğitim Danışmanlık firmasının sahibiyim ve Lifos Dijital firmasının da kurucu ortağı olarak görev yapıyorum.
Siz hangi alanlarda uzman olarak çalışmalar yürütmektesiniz?
E-Ticaret ve İnternet Girişimciliği ile ilgili olarak seminerler vermekteyim. Aynı zamanda, “Uzman” sıfatıyla Kayseri, Bursa ve İstanbul merkezli 3 firmada çalışmalar yürütmekteyim. Kayseri başta olmak üzere birçok ilde faaliyet gösteren firmalarımıza, internet üzerinden satış stratejileri konusunda deneyimlerimi paylaşmaktayım.
Ayrıca, milletimizin klavyesi olan F Klavye ile ilgili olarak da faaliyetlerde bulunan İntersteno Türk Üyesi olarak, konu ile ilgili bilinçlendirme çalışmalarına katkıda bulunmaya çalışıyorum. Yıllar önce ithalat kanunu ile ilgili yorum çarpıtmaları sonucunda, ülkemize Q Klavye girmiş, yaygınlaşmış ve milletimizin bilgisayarı hızlı kullanmasının önüne geçilmiştir. Oysa, hızlı düşünebilen, hızlı yazabilen toplumlar her zaman 1 adım daha önde olmuştur. F Klavyenin sadece Türkçe’ye değil, İngilizce’ye de uygun olduğu Amerika’da bir üniversitede yapılan test sonuçlarında da fark edilmiştir.
Ayrıca, İnternet Hizmetleri ile ilgili olarak kanunların oluşturulmamış olması, Alan Adı Kullanımında Standartların Oluşturulması, Servis Sağlayıcılara Ait Sorumlulukların Belirlenmesi, İnternet Sitelerinde “Güvenilir Site” Logosunun Devlet Eliyle Yerleştirilmesi ve Kontrolü, TC Kimlik Algoritmasının Güvenlik Açıkları Oluşturması, İnternet ile İletişimin Güçlendirilmesi ve Vatandaşlık E-Posta Adresi Kullanılması konularında da çalışmalarım bulunmaktadır. Konularla ilgili olarak zaman zaman basınımızda da haberler yer almış ancak ilgili mercilere ulaşmak için yeterli olmamıştır. Bu vesileyle bu konuların da gündeme daha fazla geleceğini ümit ediyorum.
Seçilmeseniz de Çalışacak mısınız?
Zaten çalışıyorum, elbette çalışacağım.
Bu soruyu tüm adaylarımıza sormanın, ülkemiz menfaatleri açısından önemi çok büyüktür. Eğer, her aday seçilmesem de ülkem için, vatanım için, milletim için çalışacağım derse geriye bir sorun kalmayacaktır.
Sizce Partilerde Adaylar Doğru Şekilde mi Seçiliyor?
Benim gözlemlediğim kadarıyla, partilerde adayların seçilmesinde il ve ilçe başkanları etkili. Hatta birçok adayın, parti il veya ilçe başkanlığı yapmış olmaları, bu etkiyi kendilerinden yöne kullanmalarının da göstergesi değil midir? İl ve ilçe başkanlarını delegeler seçer. Ancak delegelerin kayıtlarında da il ve ilçe başkanlarının etkisi büyüktür. Yani genellikle adayların belirlenmesinde tabanın etkisi neredeyse yoktur. Hatta, tam aksine taban kimi istemişse partiler başkalarını aday göstermiş ve bu durum için her seçimde tepkilere şahit olmuşuzdur. Yine de parti sadakati sebebiyle, adaya değil partime oy veriyorum denilerek bugünlere gelmiş durumdayız. Bugünden sonra da durum çok değişmeyecek belki ama değişmesi için tüm partilerde hummalı bir çalışma olduğunu da gözlemlemekte ve tabanın istediği kişilerin aday olmasını temenni etmekteyim. Gerçek demokrasiye de bu şekilde ulaşabiliriz. Bir takım menfaat hesaplaşmaları olmadan, milletimizi en iyi şekilde temsil edecek kişilerin seçildiği seçimlere kavuşmayı dilerim.
Yakın Olduğunuz Bir Parti Var mı?
Tam anlamıyla duygu ve kaygılarımı karşılayan, yönetim kadrosu ve misyonuyla bu benim partim diyebileceğim, ortaya koyduğu vizyon ile yanında olmaktan gurur duyabileceğim bir parti ne yazık ki yok. Bu durum aslında sadece benim değil, birçok vatandaşımızın da yarayan kanası. Geçmişte hizmet vermiş liderlerimize baktığımızda, aynı özellikte “Davasının Adamı” niteliğinde liderlerin de gelmediğini üzülerek gözlemlemekteyiz. Yaşarken gördüğüm, Muhsin YAZICIOĞLU, Necmettin ERBAKAN, Alparslan TÜRKEŞ gibi devlet adamlarımızın tecrübelerinden istifade etmek üzere yazılarını okumaya, yaptıklarını algılamaya ve anlamaya gayret etmekteyim. Çabam, onları anlayarak, tecrübelerinden istifade ederek, bu bilgilere kanaat önderlerimizin vermiş oldukları terbiyeyi de katarak, ülkem için daha güzel hizmetlere katkıda bulunabilmektir.
Size Şu Anda Destek Vermek İsteyen Kişiler Ne Yapabilir?
Halihazırda bir sinerji içerisindeyiz. Sosyal medya üzerinden ve yüzyüze görüşmelerle projeler üzerinde görüşüyoruz. Bu iletişimi daha fazla insanımızla yapmak en büyük dileğim. Ayrıca, verilen mesajın daha güçlü hale gelmek ve Seçim Anketinde desteklemek için;
http://secimharitasi.com/aday/10457-hakan-topuzoglu.html# adresinden oy kullanabilirler.
Son Olarak Ne Söylemek İstersiniz?
Milletvekili adayı olmak, belli bir zümreye ait olamaz, bu yanılgıdan kurtulmak gerek. Yaptığımız tüm çalışmaları vatanımız, milletimiz ve devletimiz için yapmak zorunda olduğumuzun bilincinde olmalı ve kendi menfaatlerimiz için bu bilinci ayaklar altına almamalıyız. Laf siyasetini geride bırakıp, proje siyaseti aşamasına geçmeli, çözüm geliştirmeliyiz. Bu bilinçle çıktığım yolda destek veren herkese teşekkürlerimi sunmak isterim.

Seçim Anketi;
http://secimharitasi.com/aday/10457-hakan-topuzoglu.html#

Özgeçmiş;
http://www.hakantopuzoglu.com.tr/haber/sayfa.asp?sayfaID=1

Basında Çıkmış Haberler ve Yazılar;
https://www.facebook.com/hakantopuzoglu.com.tr

ETKİNLİKLER

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ